Wydarzenia 
Modlitwa 
Działalność 
Lekarze 
Zasady organizacyjne 
Sprawozdania 
Rok 2017 
Rok 2014 
Aspekt finansowy 
POLA NADZIEI 
Zdjęcia 
Patron 
Twórczość 
Poezja J. Warzały 
Inne 
Galeria 
Kontakt 
Szukaj
Copyright SystemArt


  Strona główna / Działalność
Działalność

­­medPodstawową działalnością naszego Hospicjum jest bezinteresowna opieka medyczna, pielęgnacyjna i duszpasterska nad osobami w terminalnym stanie choroby nowotworowej jak też ich rodzinami w czasie choroby i  w okresie żałoby. Pragniemy, aby chory mógł spędzić swoje ostatnie godziny we własnym łóżku, w gronie najbliższej rodziny i w otoczeniu znanych sprzętów. Ofiarowując swój czas i swoją bliską obecność  pragniemy, aby nasi podopieczni nie czuli się samotni.
Nasze działania  obejmują walkę z bólem oraz innymi przykrymi objawami choroby, pomoc w zabiegach higienicznych, bardzo ważną chociaż niedocenianą­ posługę SŁUCHANIA. Chorzy i ich rodziny mają  potrzebę opowiedzenia historii choroby i przeżyć z nią związanych.  Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że dopiero ktoś z Hospicjum ich wysłuchał do końca.
siostra­Pochylając się nad chorymi zdajemy sobie sprawę, że wszechogarniający ból, który stał się ich udziałem nie dotyczy tylko sfery cielesnej, ale także wymiaru psychicznego i duchowego i w tym względzie chory również potrzebuje wsparcia.
  Dla rodziny  choroba nowotworowa kogoś bliskiego stanowi sytuację trudną, a bardzo często nawet kryzysową, dlatego tak istotna jest  działalność informacyjna :gdzie i do kogo się udać aby załatwić różne sprawy związane z tą nietypową sytuacją , jak radzić sobie z negatywnymi emocjami własnymi oraz chorego członka rodziny ;czy powiedzieć bliskiej osobie prawdę o jego chorobie- a jeśli tak to w jaki sposób, jak wygląda umieranie i jak się do tego przygotować, czy można poradzić sobie w domu czy na czas umierania oddać ”gdzieś” chorego. To tylko kilka pytań obrazujących rozterki rodzin chorych.
   W naszym Hospicjum mamy specjalistyczny sprzęt, który wypożyczamy rodzinom do domu. Łóżka sterowane pilotem ułatwiają pielęgnację chorego, zmiennociśnieniowe materace chronią przed odleżynami i ułatwiają gojenie się już powstałych odleżyn, koncentratory tlenu umożliwiają chorym z problemami oddechowymi powrót do domu, ssaki elektryczne ułatwiają ewakuację zalegającej wydzieliny.
opiekaW  Hospicjum wszyscy działają na zasadzie wolontariatu czyli nieodpłatnie. Głównym motywem do podejmowania posługi w Hospicjum jest Ewangelia, która w sposób „żywy” przechodzi przez serca wolontariuszy. To jest jakieś takie światło w sercu człowieka, które każe iść dalej niż ten zmaterializowany świat, w którym idea bezinteresowności jawi się jako naiwność granicząca z głupotą. To jest to co powiedział święty Paweł, że krzyż jest głupstwem w oczach świata. Niektórzy przychodzą do Hospicjum bo po prostu chcą zrobić coś dobrego, coś pożytecznego i nie za pieniądze.
Pomagamy wszystkich bez względu na wyznanie i status społeczny. Często jesteśmy świadkami pojednania się z Bogiem chorego lub któregoś z członków rodziny. Do spraw wiary podchodzimy z delikatnością i bez żadnej presji lub narzucania. Obecność przy osobie niewierzącej jest bardzo wymagająca, trudna, no ale przecież nikt nas nie zapewniał, że będzie łatwo.

 
ul. Krakowska 41 33-100 Tarnów     tel. 014 692-80-19 Poniedziałek-Piątek: 16-18    e-mail: hospicjum@hospicjum.net.pl