Wydarzenia 
Modlitwa 
Działalność 
Lekarze 
Zasady organizacyjne 
Sprawozdania 
Rok 2017 
Rok 2014 
Aspekt finansowy 
POLA NADZIEI 
Zdjęcia 
Fundacja Hospicyjna 
Patron 
Twórczość 
Poezja J. Warzały 
Inne 
Galeria 
Kontakt 




Szukaj
Copyright SystemArt


  Strona główna / Działalność
Działalność

­­medPodstawową działalnością naszego Hospicjum jest bezinteresowna opieka medyczna, pielęgnacyjna i duszpasterska nad osobami w terminalnym stanie choroby nowotworowej jak też ich rodzinami w czasie choroby i  w okresie żałoby. Pragniemy, aby chory mógł spędzić swoje ostatnie godziny we własnym łóżku, w gronie najbliższej rodziny i w otoczeniu znanych sprzętów. Ofiarowując swój czas i swoją bliską obecność  pragniemy, aby nasi podopieczni nie czuli się samotni.
Nasze działania  obejmują walkę z bólem oraz innymi przykrymi objawami choroby, pomoc w zabiegach higienicznych, bardzo ważną chociaż niedocenianą­ posługę SŁUCHANIA. Chorzy i ich rodziny mają  potrzebę opowiedzenia historii choroby i przeżyć z nią związanych.  Często spotykamy się ze stwierdzeniem, że dopiero ktoś z Hospicjum ich wysłuchał do końca.
siostra­Pochylając się nad chorymi zdajemy sobie sprawę, że wszechogarniający ból, który stał się ich udziałem nie dotyczy tylko sfery cielesnej, ale także wymiaru psychicznego i duchowego i w tym względzie chory również potrzebuje wsparcia.
  Dla rodziny  choroba nowotworowa kogoś bliskiego stanowi sytuację trudną, a bardzo często nawet kryzysową, dlatego tak istotna jest  działalność informacyjna :gdzie i do kogo się udać aby załatwić różne sprawy związane z tą nietypową sytuacją , jak radzić sobie z negatywnymi emocjami własnymi oraz chorego członka rodziny ;czy powiedzieć bliskiej osobie prawdę o jego chorobie- a jeśli tak to w jaki sposób, jak wygląda umieranie i jak się do tego przygotować, czy można poradzić sobie w domu czy na czas umierania oddać ”gdzieś” chorego. To tylko kilka pytań obrazujących rozterki rodzin chorych.
   W naszym Hospicjum mamy specjalistyczny sprzęt, który wypożyczamy rodzinom do domu. Łóżka sterowane pilotem ułatwiają pielęgnację chorego, zmiennociśnieniowe materace chronią przed odleżynami i ułatwiają gojenie się już powstałych odleżyn, koncentratory tlenu umożliwiają chorym z problemami oddechowymi powrót do domu, ssaki elektryczne ułatwiają ewakuację zalegającej wydzieliny.
opiekaW  Hospicjum wszyscy działają na zasadzie wolontariatu czyli nieodpłatnie. Głównym motywem do podejmowania posługi w Hospicjum jest Ewangelia, która w sposób „żywy” przechodzi przez serca wolontariuszy. To jest jakieś takie światło w sercu człowieka, które każe iść dalej niż ten zmaterializowany świat, w którym idea bezinteresowności jawi się jako naiwność granicząca z głupotą. To jest to co powiedział święty Paweł, że krzyż jest głupstwem w oczach świata. Niektórzy przychodzą do Hospicjum bo po prostu chcą zrobić coś dobrego, coś pożytecznego i nie za pieniądze.
Pomagamy wszystkich bez względu na wyznanie i status społeczny. Często jesteśmy świadkami pojednania się z Bogiem chorego lub któregoś z członków rodziny. Do spraw wiary podchodzimy z delikatnością i bez żadnej presji lub narzucania. Obecność przy osobie niewierzącej jest bardzo wymagająca, trudna, no ale przecież nikt nas nie zapewniał, że będzie łatwo.

 
ul. Krakowska 41 33-100 Tarnów     tel. 014 692-80-19 Poniedziałek-Piątek: 16-18    e-mail: hospicjum@hospicjum.net.pl